Kara Listeye Girenlere, Kredi Alamayanlara Para Veren Kurumlar

Her geçen gün artan ihtiyaçlar ve gerekli olan nakit akışı vatandaşları banka kredilerine yöneltmektedir. Gelir gider hesaplamasını tam yapamayanlar veya aylık gelir planlarında aksaklık yaşayanların geri ödeme planlarında oluşan zorluklar, banka ile olan ilişkilerini olumsuz etkilemektedir. Eğer bu etkiler birbirini takip eden aylar içinde de devam ederse bankalar müşterilerini kara listeye almaktadır. Kara listeye kredi başlığı altında daha detaylı bir şekilde değinmek gerekir ise kara listeye girmiş kredi sahiplerine şöyle anlatılabilir.

Kara listeye girmek nedir?


Kredi kartınız veya kullandığınız kredinin aylık ödemelerini zamanında yapmanız gerekmektedir. Dönem sonu borcunuzu ödemediğinizde asgari tutarı ödemeniz bir çözüm olabilir ancak toplam borcunuzun azalmasında kesin bir etkisi bulunmamaktadır. Dönem sonu borcunu ödeyemediniz ve asgari miktarı ödemekte sorun yaşadığınızı var sayarsak, bankalar 30 gün gecikmiş borçlar için idari takip başlatmaktadır. İdari takip devam ederken siz eğer borcunuzun ödemelerini 30 gün daha geciktirseniz dosyanız avukatlara verilmektedir. Sizlerin borcunuzu ödemediğine dair bilgilendiren telefonlar eşliğinde kara liste denilen havuza girdiğiniz söylenmektedir. 5 yıl boyunda kara listede kalacak olan dosyanız sizler için bankalar ile olan ilişkilerinizde büyük bir engel teşkil etmektedir. Bankalar sizlere kredi veya kredi kartı verme konularına olumlu yaklaşmayacaktır. Çünkü borcunuzu düzensiz ödemeniz bankalar için olumsuz bir durumdur. Dönem sonu borçlarınızı ödeyemiyor olsanız bile asgari tutarı ödemek sizleri bu durumdan uzak tutmaktadır. Kara listeye girmek nedir? Sorusunun cevabı bunlardan oluşmaktadır. Ancak bankalar tarafından uygulanan bu yöntemde bazı istisnalar da mevcuttur.

Kara Listeye Kredi İçin İmkânlar

Kara listeye kredi için imkânlar sunmaya başlayan bankalar, borç durumunu düzletmek isteyen müşterilerine yardım etmektedir. Yeni hazırlanan devlet yasası, kara listede bulunan 1 milyon sicil için af çıkartılması yönündedir. Temelde 3 aylık düzenli borç ödemesi yapan vatandaşların sicillerinin kara listeden çıkması, bankalar ile olan ilişkilerinde bir düzelme olacağı anlamına gelmektedir. Kredi başvurusunda bulunabilir ve kredi kartı kullanımını daha rahat yapabileceklerdir. Banka müşterileri tüm borçlarını kapatsalar dahi kara listeden 5 yıl boyunca çıkamıyorlardı. Beklenen affın çıkması durumunda 5 yıl beklemelerine gerek kalmadan sicillerini kara listeden kurtarabilecekleri gibi yeniden konuş, taşıt, ihtiyaç gibi kredilerden faydalana bileceklerdir.

15 thoughts on “Kara Listeye Girenlere, Kredi Alamayanlara Para Veren Kurumlar

 1. 5 Bin TL acil nakit ihtiyacım var. Devlet memuruyum. Maaşımda haciz kesintisi var. Yardım istiyorum.

  1. 5.000 TL tutarında bir krediyi bankalardan kullanabilir, faturaya ek telefon alıp satıcıya açmadan satarak da elde edebilirsiniz. Bunun için fatura puanınızın yeterli olması gerekir.

  1. İhtiyaç kredisi olarak arıyorsanız, 50.000 TL tutarında bir kredi için Ziraat Bankasına ve Halk Bankasına gitmenizi öneriyoruz. Güncel olarak uygun faizler bu bankalarda sunuluyor.

 2. Benim sicil bozuk şuan hiç bir banka bana kredi vermiyor Vakıfbank’tan açık bir icra dosyanın var nasıl yapabilirim bana yardımcı olur musunuz

  1. İcra dosyasını kredi yapılandırma seçenekleri ile geri çekme yoluna gidebilirsiniz. Bir bankayla aranızda “icra” sürecine varıncaya kadar sorunlar olmuşsa, sicilden öte diğer bankalarda “icra” dosyasından dolayı kredi vermeyecektir. Adli soruşturmaları sonlandırana kadar kredi çekemeyebilirsiniz.

  1. 30.000 TL tutarındaki ödemeniz için en uygun kredi seçeneği güncel verilere göre Ziraat Bankası tarafından sunulmaktadır. Uygun faiz oranları hakkında en güncel bilgiye sitemiz bünyesinden ulaşabilirsiniz. İlginiz için teşekkürler.

 3. Merhaba çok acıl 25000 tl ye ihtiyacım kredi çekemiyorum kırmızı cızgı var nasıl yardımcı olabılırsınız

  1. Kırmızı çizgi olarak adlandırılan uygulama metodu kredi sorunlarının başında gelir. Bunun için maaş aldığınız bankaya danışabilir, daha da iyisi kredi af süreçlerini bekleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir