Kredi Notunun Düşme Nedenleri

Kredi notunun düşme nedenleri nedir ? Şeklinde arattığınızda cevaplar arasında düzensiz ödemeler başta gelmektedir. Kredi kartınızın sadece asgari ödemesini yapıyor olmak ve borcu sıfırlamaya yönelik ödemeler yapmamak kredi notunuzu düşürmektedir.


Resmi dairelere olan ödemelerde gecikme yaşanması veya ihtiyaç, taşıt, konut gibi kredilerin zamanında ödenmemesi kredi notunu olumsuz etkilemektedir.

Maddeler halinde sıralayacak olursak;
Kredili mevduat ödemelerinde düzensizlik kredi puanını düşürmektedir. Kredi kartınızın ödemesini bir gün geciktirmeniz ile bir ay geciktirmeniz kredi puanınızı aynı derecede düşürecektir.

KREDİ NOTUNU DÜŞÜREN ETKENLER

Birden fazla bankadan kredi kullandıktan sonra bir diğer bankadan ret alıp, başka bir bankada yapmış olduğunuz başvuru ret alırsa kredi puanınız düşecektir.

Gelirinizin iki katından fazla limitli bir kredi kartınız varken , yine bir kredi kartı başvurusunda bulunup onay aldıktan sonra bir başka kredi kartı başvurunuzun ret alması durumunda kredi puanınız düşecektir.
Kullandığınız çek vadesi geldiğinde ödenemiyor ise kredi notunuz düşmeye başlayacaktır.

Çeki alan tarafın bilgisi dahilinde olsa bile sizin hanenize zamanında ödenmeyen borç olarak işlenecektir.
Kredi talep eden bir kişiye kefil olmanız durumda eğer karşı taraf ödemelerini zamanında yapmazsa sizin de kredi notunuz düşecektir.

Kullandığınız hesaplarda bakiyenin düşük veya hiç olmaması kredini notunu düşüren faktörlerdendir.
SSK primlerinin ödenmemesi kredi puanınızı olumsuz etkilemektedir.

Aylık net geliriniz bankaların kredi başvurularında değerlendirmeye aldığı kriterler arasındadır. Uzun süre işsiz kalmanız durumunda SSK primlerinin ödenmesinde olacak aksaklıklar kredi puanınızı düşürecektir.
Yukarıda ki maddelere dikkat edildiği taktirde , kredi puanınızda ki düşmenin önüne geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir