Kredi Puanı Yüksek Olanlara Ne Kadar Kredi Verilir?

Kredi puanı yüksek olanlara ne kadar kredi verilir? Sorunun cevabı aylık net geliriniz ile doğru orantılıdır. Kredi notunun yüksek olması düzenli ve gecikmeyen ödemeleri temsil etmenin yanı sıra sizin bankalar ile olan ticaretiniz içinde olumlu bir referans oluşturmaktadır. Çekilmek istenen kredi limitini ise daha çok aylık geliriniz belirlemektedir. Örneğin aylık geliriniz 1.500 lira ise bankalar size 30.000 ile 35.000 TL arasında bir limit sunacaklardır. Bazı bankalar da ise bu üst limit 50.000 TL’ ye kadar çıkabilmektedir. Tüketici kredisi için 36 ay vade ile kredi verilirken taşıt kredilerinde 48 ay vade ile kredi geri ödeme seçenekleri vardır. Vade süreleri baz alınarak istenilen kredi limitinin bölünmesiyle aylık ödeme tutarı, aylık gelirin en fazla yüzde 60’ı kadar olabilmektedir.

KREDİM NEYE GÖRE HESAPLANIR?


Aylık gelirden fazla ödeme planlarına bankalar olumlu yaklaşmamaktadır. Kira gibi ek gelir olacak durumlar bu hesaplamanın içine katıldığında ufak değişiklikler olabilmektedir. Devlet memurları ve kamu işçilerinde bu limit daha farklıdır. Devlet memurları maaşlarının 20 katı ve hatta özel durumlarda 30 katına kadar kefilsiz kredi başvurularında bulunabilmektedirler. Kredi puanı,  kredi başvurusu için yeterli olmayan kişilere kefil ile kredi verilebilmektedir. Buna ek olarak teminat gösterip veya ipotek ile kredi puanı riskli olan kişilere de kredi verilebilmektedir. İpotekli krediler gösterilen teminata göre 500.000 liraya kadar çıkmaktadır.

En fazla çekebileceğiniz kredi onarı için her bankanın kendine göre belirlemiş olduğu ve birbirinden farklı kıstaslar bulunmaktadır. Örnek olarak Ziraat Bankası’ndan 400 Bin TL çekebilirken, Finansbank size 350 Bin TL kredi çıkarabilir. Bankaların kriterlerine göre en önemli etken ise hangi banka ile çalışıyor olduğunuz. Yani düzenli bir maaş aldığınız banka hangisi ise, o banka size diğer bankalara göre kredi onayını ve limitini daha yüksek tutacak, şansınız diğerlerine göre artacaktır.

Unutmayın ki, aldığınız maaşın dışında üzerinize kayıtlı olan taşınmazlar da size güvence sağlayarak, istediğiniz kredi miktarını almanızda oldukça önemli bir rol alacaktır. Aksi taktirde, çekmek istediğiniz kredi tutarı eğer maaşınız ile orantılı değil ve kredi puanınız da çok yüksek değilse, birçok banka sizden üzerinize ait taşınmaz olmadığı için kefil istemek zorunda kalacaktır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir